+420 608 504 881 info@socion.cz

Společností kolují různá paradigmata na téma – kdo je vlastně introvert a kdo už ne? Co když se v nějaké situaci cítíme jako introvert a v jiné situaci spíše jako extrovert?

Mýty a legendy

Co se velmi často plete je rozdíl mezi extroverzí a introverzí (aspekt získávání energie) a rozdíl mezi logikou a etikou (aspekt rozhodování).

Podle společnosti je každý, který má rád lidi a do určité míry vyhledává jejich společnost extrovert. Naopak ten, který potřebuje svůj čas pro sebe a nebo nemluví ve společnosti tolik, musí být zákonitě introvert. Tak to ale není. Introverze a extroverze je o získávání energie. Introvert jí získává ze sebe (a klidně může dost času trávit s lidmi) a extrovert jí získává z okolí (v tom okolí můžou být lidi, jeho práce a jiné podněty).

Pojďme se na to podívat pořádně.

Introvert etický

Introvert etický je zaměřený na lidi a dokáže se na ně „nacítit„. Společnost v určité míře vyhledává a ve společnosti hraje často roli podporovatele ostatních. Zajímavé je, že může působit jako extrovert, protože mluví a komunikuje přes extrovertní funkci (v socionické kostře se střídají introvertní a extrovertní funkce podle situace, v kterých je využíváme – viz socionická kostra).

Tento introvert s lidmi svůj čas tráví rád, ale také potřebuje chvíli pro sebe.

Mezi introverty etické patří: Dumas, Jesenin, Dreiser a Dostojevskij.

Introvert logický

Tento introvert je typickým příkladem introverta jak ho známe ve společnosti. Jelikož je logický – zaměřený na fakta, práci a čísla, nejraději tráví svůj čas za počítačem nebo svou prací. Do společnosti je někdy potřeba ho vyloženě vytáhnout (nejlépe to dokáže jeho duální partner) a do zábavy nebo komunikace zapojit. Pokud vede lidi, tak je zaměřen na výsledek a samotnou práci a moc nepůsobí jako leader, ale spíše jako technická podpora.

Mezi introverty logické patří: Robespierre, Balzac, Gabin a Maxim Gorkij.

Extrovert logický

Tento extrovert logický stejně jako jakýkoliv logik je zaměřen na fakta, výsledky, čísla a systémy. Najdete ho jak s lidmi, tak při své práci, u které tráví mnoho času. Někteří pracují od nevidim do nevidim, jiní jsou schopni třeba tvořit systémy „od píky“.

Při své práci často působí jako introverti, protože potřebují určitou míru soustředění a svého klidu. Dokonce jejich mluvící funkce je introvertní, tudíž si je při rozhovoru můžete zaměnit s introvertem. Jsou ale extrovertní, což znamená, že energii získávají z okolí!

Hodí se do vedoucích pozic, kde umí kombinovat logické myšlení, rychlé rozhodování, dobře odvedenou práci a velký rozhled.

Mezi extroverty logické patří Žukov, Don Quijote, London a Stierlitz.

Extrovert etický

Extrovert etický je nejtypičtějším představitelem extroverta jako takového. Proč? Protože miluje lidi, energii získává z okolí – což v jeho případě jsou lidi a nebo záležitosti spojené s lidmi a hodně mluví :D. Občas ho v tom ani nejde zastavit! K životu lidi vyloženě potřebuje a kolem sebe jich má mraky. Rád se i předvádí.

Mezi extroverty etické patří Hamlet, Hugo, Napoleon a Huxley.

Závěr

Vidíte už rozdíly? Introverta etického si můžete zaměnit za extroverta a extroverta logického za introverta. No není to žádná sranda.

Zajímá vás více o introverzi a extroverzi? Nebo o rozdílech v myšlení logických a etických lidí? Pak seminář Základy socioniky hrou 1 je právě pro vás!

Jaký jste typ? Zjistěte to!Chcete vědět víc?Koho máte ve firmě?