Socionický typ Don Quijote. Největší vizionář ze všech. Vidí možnosti tam, kde ještě nejsou a nebo také nikdy nebudou. Nebo možná za 100 let.

Jaký je jeho typický projev a s čím v životě bojuje?

Jeho myšlenky a nápady nade vše a nade všechny

Každý den, každou hodinu, každou minutu mu do hlavy skáčou myšlenky různého druhu. Milióny nápadů a milióny vizí. Dokáže s nimi pomoci těm, kteří se zasekli a nevidí ze svého života východisko či jinou cestu. Dá jím tzv. pohled out of box.

Také umí ublížit. Třeba těm, kteří ho v dobré víře poslouchají, jeho nápady realizují a ve finále zjistí, že to nebylo levné, stálo to spoustu času a energie, a v praxi se to dokonce neosvědčilo.

Celoživotní boj s větrnými mlýny

Viděli jste film Statečné srdce? A víte, za co nebo proč hlavní hrdina umřel? Za svou pravdu, za svobodu. V zásadě nemusel, kdyby pro něj byla rodina či jeho vlastní dítě přednější. Ale to by nebyl Don Quijote. Ten bojuje do skonání všeho a všech za svou pravdu. Ano, svou pravdu a svůj úhel pohledu či myšlenku. Bez ohledu na ostatní.

Pokud mu jeho myšlenku, názor či nápad „napadnete“, nebo s ním nesouhlasíte, může se zachovat vyloženě dětinsky. Urazí se.

Často celoživotně bojuje za své nápady či názory. Bez ohledu na to, jaké jsou a jak se v praxi uplatní či neuplatní.

 

Kde se socionický typ Don Quijote tedy hodí?

Říká se, že jeden Don Quijote stačí na firmu o sto lidech. Obecně se Quijote hodí tam, kde je potřeba nových nápadů či vizí.

Může pomoci firmě, která se „zasekla“ a nevidí, jak postupovat dál. Hodí se pro brainstorming. Hodí se pro kreativu či marketing. Hodí se do oblasti vzdělávání – ví toho opravdu hodně. Hodí se všude, kde je potřeba spoustu nápadů či vizí.

Co mu v životě pomůže?

  • najít si senzorického kritika, který se podívá na jeho „super“ nápady alespoň trochu realisticky. Například Maxim Gorkij, Žukov, Stierlitz jsou v tomto ohledu výborní.
  • najít si člověka se silnou intuicí času, který mu řekne, zda-li je správný čas pro daný nápad. Například Balzac by mu mohl pomoci.
  • pracovat se svým egem. Don Quijote není středobod vesmíru.
  • pracovat se svou sebehodnotou. Pokud socionický typ Don Quijote necítí vnitřní sebehodnotu, pak svou hodnotu odvíjí od jeho úžasných myšlenek, používá přemíru cizích slov a snaží se působit co možná nejodborněji a jako „všeználek“.
  • vážit si lidí. Bez lidí nezrealizuje nic. V jeho případě to platí do posledního písmene.

 

Vidíte se v tom? Zjistěte, jestli jste opravdu Don Quijote!

Chcete vědět více? NAVŠTIVTE SEMINÁŘ.