V HR pracuje mnoho lidí. Ne každý člověk je ale vhodný typ na HR pozici. Proč? V čem je rozdíl a kdo se na tuto pozici hodí více a kdo méně?
Typ na HR – etik nebo logik?
Záleží, co od této pozice chceme. Logik se primárně rozhoduje na základě faktů a etik na základě emocí a vztahu. Logik bude mnohem více objektivnější z pohledu logiky (ohodnocení zaměstnanců bude spíše výkonové) a etik bude více srdečnější. Etický HR klidně přimhouří oko, a pokud může, dá prémie i tomu, kdo zažívá horší časy proto, aby mu pomohl.
Na HR pozici doporučujeme spíše etický typ. Proč? Většina vedoucích jsou logické typy a ti se postarají o objektivní výkonové ohodnocení. Ve firmě pak bude potřeba někdo, komu skutečně záleží na lidech, jejich emocích a kdo s nimi bude udržovat hezký vztah. Prostě někdo, kdo bude milý a lidský.
Typ na HR – extrovert nebo introvert?
Extroverze se od introverze liší v kvantitě a kvalitě. Extrovert vidí les a introvert jednotlivé stromy. Extrovert je rychlejší a jde po kvantitě. Do větší firmy, která rychle expanduje, klidně doporučujeme extroverta. Do firmy menší, která je stabilnější a nehodlá přespříliš expandovat, pak introverta. Proč? Protože introvert je silnější v komunikaci jeden na jednoho a v péči o vztah s jednotlivým člověkem (ve spojení s etikou). A to se v této firmě bude hodit – mít hezké dlouhodobé vztahy mezi lidmi v týmu.
Který socionický typ se na HR pozici hodí?
Mezi etické extroverty patří a zároveň na HR pozici doporučujeme: Hugo, Hamlet, Huxley a Napoleon.
Mezi etické introverty patří (zároveň můžou být nejlepšími HR): Dreiser, Dumas, Jesenin a Dostojevský.
Koho na HR pozici rozhodně nedoporučujeme?
Nedoporučujeme logiky, jenž mají slabou etiku. Nemívají totiž přirozený zájem o lidi a jejich emoce. Mravenčí a laskavá práce s lidmi by je stejně z dlouhodobého hlediska vyčerpávala. Patří mezi ně: Stierlitz, Don Quijote, Žukov, Gabén, Robespierre, Maxim Gorkij, London a Balzac.