+420 608 504 881 info@socion.cz

16 socionických typů spolu tvoří různé vztahy. Některé jsou příjemné, některé již méně. Jak vypadá aktivační vztah?

Aktivační vztah

Vzniká spontánně při společné činnosti. Oba typy navštěvují podobnou společnost, mají podobné zájmy. Základní charakteristikou tohoto vztahu totiž je, že přirozená nejsilnější stránka jednoho, přitahuje druhého – má na ni fascinaci.  Baví ho druhého pozorovat a aktivuje ho také k činnosti.

Aktivační vztah a jeho výhody

Oba typy si dobře rozumí. Mluví společnou řečí. Jeden koná, druhý ho napodobuje. A naopak. Patří do stejné kvadry a navzájem se doplňují a aktivují.

Příklady aktivačních vztahů

Žukov – Hamlet

Žukov je velmi akční, má rád výzvy, hodně sportuje. Hamleta přesně tyto činnosti povzbuzují, baví, slyší na vyburcování k akci.

Hamlet srší emocemi, umí vytvořit dobrou a zábavnou atmosféru. Žukov miluje legraci a příjemné prostředí, které ho povzbuzuje k vyšším výkonům.

Huxley – Stierlitz

Huxley žije vše, co je na světě možno prožít. Má stále nové nápady co podniknout, umí dokonale povzbudit a motivovat. Stierlitz se díky němu cítí plný života a oceněný.

Stierlitz pořád něco dělá. Huxley obdivuje pracovité lidí a většinou vedle nich nevydrží sedět a začne také něco dělat.

Gabén – Dostojevský

Gabén je velmi zručný, pečující, s výbornou orientací na detail. Ne příliš šikovného Dostojevského motivuje ke tvoření a vytváří mu podporující harmonické prostředí a pečuje o jeho tělo.

Dostojevský je znalec duší a vztahů. Gabén se v jeho společnosti rychleji orientuje v blízkých lidech, i sám v sobě.

Jesenin – Maxim

Jesenin umí načasovat věci budoucí a intuitivně ví, kam daná věc směřuje. Maxima aktivuje správné načasování projektů a vyšší smysl, pro který danou věc dělá.

Maxim sestavuje a dodržuje pravidla a řád, skvěle rozumí věcem, jak fungujíJesenin se díky tomu lépe orientuje ve svém iracionálním plynutí životem, jeho život dostává systém, kterého se může držet a dosahovat výsledků.

Aktivační vztah a jeho nevýhody

Extroverze – introverze

V aktivačním vztahu jsou vždy oba typy buď extrovertní, nebo introvertní. Vztah může být tedy často buď jízda na horské dráze v případě extroverze, nebo naopak v introvertní podobě zase trochu fádní a bez energie.

Racionalita – iracionalita

Jeden typ je vždy iracionální a druhý racionální. V praxi je tedy jeden typ svou přirozeností veden k dělání více věcí najednou, často má každý den jiný rytmus. Racionál má tendence vše dodělat a dodržuje poměrně pravidelný denní rozvrh.

Konflikt

Konflikt může vznikat ve vyhrocených situacích, které se ještě více znásobí. Může být těžké se v těchto chvílích domluvit, protože si totiž vzájemně útočí na slabé stránky.

Závěrem

Obecně je tento vztah považován za jeden z nejlepších (po duálním vztahu nejlepší), jelikož se partneři vzájemně povzbuzují a doplňují, snadno spolupracují a v běžných situacích si velmi dobře rozumí.

A v jakém vztahu žijete vy?