Vždy vás lákala psychologie, nicméně ke studiu na vysoké škole jste se prostě nedostali? Nevadí, je tady socionika.
Socionika jako obor psychologie
Socionika je mladý psychologický obor navazující na výzkumy známého psychologa Carla Gustava Junga. Ten zkoumal společné kongitivní znaky lidí a přiřadil jim určité pojmenování – od aspektů rozhodování (logika vs. etika), přes aspekt získávání informace (senzorika vs. intuice) až po aspekt získávání energie (extroverze vs. introverze). Jungovy výzkumy zpracovala Litevka Aušra Augustinavičiute do hlubokého a funkčního systému a jednotlivým typům přiřadila socionickou kostru včetně jednotlivých funkcí ve vědomí a podvědomí. A tak vznikla socionika, jenž se těší stále větší oblibě od manažerů, HR až po maminky s dětmi.
Životní psychologie
Socioniku bychom mohli nazvat životní psychologií. Ukazuje chování lidí, mentální procesy jednotlivých typů, zohledňuje také fyzickou rovinu včetně společných problémů jako jsou nemoci, a ve velkém měřítku popisuje vzájemné interakce lidí ve vztazích či specifické chování dětí a práci s nimi. Socionika ukazuje, jakými „mentálními brýlemi“ se díváme na tento svět. Vše je „napasováno“ na váš život a na to, co se vám děje a co prožíváte. Žádné historické filozofie ani tuny teorií. Praxe, život a příklady.
Použití socioniky
Jak už jsme naznačili, socionika jako nástroj se hodí pro práci s dětmi a dospívajícími. Díky ní pochopíte, co vaše dítě potřebuje a kam směřuje. Ve školství je to nezbytný nástroj, který se zatím bohužel využívá málo :(.
V prvé řadě se hodí pro práci s dospělými. Hodí se pro HR, headhuntery, terapeuty, kouče a všechny, kteří denně komunikují či pracují s lidmi.
V oblasti řízení lidí a managementu je nezbytným nástrojem pro motivaci spolupracovníků, práci s jejich silnými stránkami a vzájemnému doplnění těchto stránek.
Nesmíme také zapomínat na obchodníky. Díky socionice obchodník odhadne, kdo proti němu sedí, co doopravdy potřebuje a na co slyší. Máte ve firmě obchodníky? Pak jim umožněte vzdělání, které děláme pro firmy. Více na www.socionpro.cz
Pro pracovníky na zákaznické lince je socionika nezbytná. Volá vám naštvaný logik? Jak ho tedy uklidnit? Co je naopak důležité pro etického klienta?
Závěrem
Socionika je prostě praktická psychologie pro život a funkční nástroj pro práci s lidmi.
Chcete se vyznat v lidech dříve než by jste vystudovali vysokou? Zajímá vás, jaké mentální procesy u nich probíhají a proč jednají, jak jednají? Pak navštivte náš SEMINÁŘ a buďte mistři v poznání druhých!