Socionika je krásná. Krásná v tom, že nám ukazuje úrovně kompatibility ve vztazích. Například takový revizní vztah, to může byt fakt síla.
Revizní vztah
Představte si, že jedete tramvají, autobusem nebo metrem. Nemáte lístek (= v této oblasti jste rádoby selhali či selháváte) a nastoupí revizor. Jde směrem k vám. Jak se cítíte? Jak se cítíte v jeho přítomnosti? Můžete se uvolnit? Asi moc ne. Cítíte se provinile nebo tak, že vám něco chybí. Že jste něco neudělali nebo zároveň udělali špatně. Máte pocit, že má nad vámi nějakou moc či pravomoc. Že v této situaci v oblasti kontroly lístků (zde si dosaďte svou slabou stránku – tu, kterou máte na čtyřce) jste slabí. A měli byste se přeci napravit. Měli byste se sebou něco udělat. Klidně tak se můžete cítit v revizním vztahu.
Jsme revizorem (kontrolorem)
V socionice má každý typ svého revizora a zároveň je nějakým typem revidovaný (čili kontrolovaný). Toho, koho revidujeme, považujeme často za omezeného, hloupého či slabého. Samozřejmě v oblasti, ve které ho revidujeme. Často se cítíme být nad ním a máme tendenci ho v jeho slabině napravit.
Já osobně reviduju Robespierra a už vím, co mám v jeho přítomnosti dělat. Pokud trávím nějaký (ideálně omezený) čas s tím, koho reviduju, vědomě se vnitřně brzdím. Brzdím v tom, abych nebyla na něho příliš. Příliš moc. Má silná stránka totiž tzv. útočí na jeho slabinu a on se nemůže bránit. Vědomě se krotím, aby se necítil tak moc ohrožen nebo mnou tolik zahlcen (mou silovou senzorikou). Zároveň ale vím, že potlačování mé přirozenosti mi nedělá dlouhodobě dobře, a tak si opravdu čas trávený s touto osobou hlídám, aby toho nebylo prostě moc. Pracuji s tím vědomě.
Jsme revidovaným (kontrolovaným)
Pokud jsme tím, kdo je revidovaný, tak máme pocit, že se nemůžeme pořádně uvolnit. Máme pocit, že nás pořád někdo hlídá či podle něčeho hodnotí nebo nás chce napravit (podle něj).
Pokud nejsme ve svém středu a neznáme se ještě dostatečně, může nás tento člověk kupodivu velice přitahovat. Obzvlášť, když jsme v nějaké oblasti oběť. Tak si přitáhneme svého rádoby tyrana. Do doby, než se rozhodneme z oběti vystoupit a nastavit si své hranice.
Vztah partnerský
Pokud jste šli se svým revizorem do vztahu partnerského, má to svůj důvod. Zcela narovinu, asi na celý život to nebude. Teda mohlo by být, pokud popřete sami sebe. Pokud budete neustále dělat kompromisy a nebudete moci vyjádřit svou přirozenost. Pokud se chcete potlačovat, je tento vztah právě pro vás. Většinou jsme v tomto vztahu v životní situaci, kdy se hledáme. Hledáme sami sebe, své hranice, svou přirozenost, své já. Kdo vlastně jsem, co tady dělám a co chci a už zároveň nechci? Pro to je tento vztah skvělý. Máte úžasnou možnost zjistit, co opravdu nechcete.
Vztah kamarádský
Může být. Socionika říká, že jakýkoliv vztah může být, ale u těžkých vztahů je potřeba dodržovat tzv. psychologickou vzdálenost. Co to znamená? Prostě nebudete se svým revizorem od rána do večera. Na kafe či pivko jednou za čas fajn, ale víkend si už raději více zvážíte.
Revizní vztah shrnutí
Revizní vztah patří mezi 3 nejtěžší vztahy v socionice. V tomto vztahu je pro nás těžké se uvolnit a být sami sebou. Toho, koho revidujeme, ten se s námi necítí moc dobře a jsme na něho moc.