Socionika a Hamlet jdou „ruku v ruce“. Podle Hamleta byl pojmenován jeden z šestnácti socionických typů. Proč právě Hamlet a co ho charakterizuje?

Hamlet

Dánský princ a hlavní hrdina stejnojmenného románu Williama Shakespeara z přelomu 17. století

Jedná se o postavu, která má v románu 2 polohy (tváře).

V té první je Hamlet přehnaně emoční, předstírá šílenství, aby se dozvěděl více o tom, jak lidi smýšlejí. V té druhé je vážný a racionální, hloubavě přemýšlí o smyslu světa.

Celé dílo je protkáno filozofickými otázkami o smyslu existence. Známá je věta „Být či nebýt?“, kde se Hamlet zabývá otázkou sebevraždy. Hovoří o bolestech a silných emocích, které život přináší, ale zároveň si uvědomuje, že žít bez nich by mohlo být ještě horší. Řeší tedy otázku, zda zapřít své emoce a žít, nebo se zabít.

Hamlet je teatrální, nestálýemocích, často hovoří skrz dvojsmysly, které jsou pro ostatní nepochopitelné. Zároveň je ale také velmi hloubavývidinami budoucího směřování společnosti.

Socionika a Hamlet

Socionika našla pro svůj extrovertně-emoční typ dobrého představitele – Hamleta. Hamleti ve svém životě čelí velké výzvě – svým emocím. Jednak mají neskutečnou potřebu emoce dávat ven – tudíž bavit okolí a vyprávět, co zažili, a jednak také potřebují nějaké dostávat – a to spíše ve formě zařvání, bouchnutí do stolu a nastavení řádu. Pokud nenajdou člověka, který mi jim stabilně nastavil řád a pomohl dodržovat, můžou se se svou přelétavou povahou a se svými emocemi i zbláznit.

Jste to vy? Zjistěte toChcete vědět víc?Máte ho ve firmě? Jak ho vést